SEN O TROI
To było 10 lat temu. Podjęliśmy z żoną decyzję o wyjeździe do Turcji. Pomysł aby odwiedzić Azję Mniejszą z jej nieprzebraną ilością zabytków, świadków kilkunastu kultur mających bezpośredni wpływ na naszą współczesną cywilizację kiełkował we mnie od dzieciństwa. Jako 12-letni chłopiec dostałem na Gwiazdkę książkę autorstwa Alexandra Stolla „Sen o Troi”. To powieść o życiu Henryka Schliemana, niemieckiego kupca, bankiera i domorosłego archeologa który odkopał mityczną „Troję” kierując się poematem Homera „Iliada”. Sukces Schliemanna stał się źródłem pomysłu na pójście przeze mnie na studia archeologiczne i przyszłe odkrycia w Ameryce Południowej. 65 lat wstecz rozpoczęło się marzenie o odwiedzeniu Hisarlik (Wzgórza Zamkowego), które zrealizowałem w październiku 2013 roku.
Z biciem serca i na miękkich nogach odwiedzałem odkryte przez Schliemanna ruiny Troi i całe otoczenie starożytnej metropolii, miejsca dramatu opisanego przez Homera. Kiedyś stworzyłem na własny użytek Docelową Prywatną Listę Cudów Świata. Do czasu wizyty w Troi na tej liście znalazły się odwiedzone: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Grób Tutenchamona w Kornaku i Armia Terrakotowa w Chinach. Do zaliczenia zostało: Wyspa Wielkanocna i Wodospady Iguaçu. Z wyprawy do Troi pozostała mi do dziś garść żołędzi z dębów porastających wzgórza Hisarlik oraz mnóstwo zdjęć. Wycieczka do Turcji poza odwiedzoną Troją obejmowała wiele słynnych miejsc i obiektów a w tym: Stambuł z jego Błękitnym Meczetem, Hipodrom, najsłynniejszą Świątynię Hagia Sophia, Pałac Topkapi, ruiny Pergamonu, odkopane miasto Efez i domek-miejsce zamieszkania Matki Boskiej na Górze Słowików, słynne Pamukkale – węglanowe wodospady wraz z gruzowiskiem metropolii Hierapolis spowodowanym wielokrotnymi trzęsieniami Ziemi, Antalyę, Kapadocję z jej niepowtarzalnymi miastami wykutymi w tufie wulkanicznym. Oczywiście odbyłem tez 2-godzinny lot balonem nad płaskowyżem Kapadocji. Wyprawę kończył spływ pontonami rwącą rzeką w Parku Narodowym Köprülü Canyon.
Każda z wymienionych atrakcji to osobny rozdział zasobów turystycznych Turcji, którą tylko w części poznałem. Ale gdy dziś po 10 latach biorę do ręki żołędzie z dębów spod Troi wraca bicie serca, związane ze spełnieniem dziecięcego marzenia.
Spełnionego „Snu o Troi”.
Tekst i zdjęcia Krzysztof Wolfm
Supraśl, lipiec 2023r.