Wybierz swój język
Na warsztatach artystycznych w Klubie Seniora w Zaściankach wykorzystałyśmy najpopularniejsze techniki związane z tworzeniem tkanin unikatowych techniką filcowania. Było to filcowanie na mokro, na płasko lub za pomocą igły. Warianty łączyłyśmy oraz wykonywałyśmy je osobno. W naszych twórczych eksperymentach połączyłyśmy kilka sposobów w jednym projekcie z filcem i na filcu. W przypadku techniki na mokro, runo wełniane filcowałyśmy za pomocą wody z szarym mydłem i folii bąbelkowej, natomiast w mokrych dłoniach wyturlałyśmy wełniane kuleczki, które świetnie przyozdobiły tkaninę wpisując się kolorystycznie do naszej koncepcji. Nie wykorzystane barwne kuleczki czekają na włączenie ich do ozdobnych sznurów korali, które każda seniorka nawet z wnusią indywidualnie będzie mogła przygotować.
Uczestnicy warsztatów już wiedzą, iż każdy kto raz poeksperymentował z wełną na mokro i sucho oraz poznał ogromne możliwości z filcem będzie w stanie zrobić sam tkaninę, korale, przyozdobić szal , poduszkę lub opracować własną koncepcję i wyszperać pomysł np. na prezent pod choinkę. Tu poniżej prezentujemy prace które powstały na warsztatach w Klubie Seniora w Zaściankach w listopadzie 2023r.
tekst i grafiki Genowefa Obuchowicz
17 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na Koncert Jubileuszowy X edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anny German,
który odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku!
Zapisy na bilety prowadzi Bożena Krutul tel: 669-979-160 (Klub Seniora w Supraślu)
29 września 2023 w pięknej auli Akademii Supraskiej, dzięki gościnności jej Kanclerza ks. Jarosława Jóźwika, odbyło się posiedzenie Podlaskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z udziałem Łomżyńskiej Rady Seniorów, Rady Seniorów Gminy Supraśl oraz zaproszonych gości: wiceprezesa Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zdzisława Czarneckiego, Jolantę Wołągiewicz z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów, Bożenę Bednarek z Białostockiej Rady Seniorów oraz Macieja Żywno, kandydata na senatora. Niestety, pozostałych 8 zaproszonych kandydatów nie znalazło dla nas czasu. Spotkanie było okazją do zaprezentowania działań poszczególnych organizacji na szerszym forum, do zapoznania się z zagrożeniami ze strony przestępców działających w Internecie zaprezentowanymi przez Krzysztofa Jakubskiego.
Czytaj więcej: Posiedzenie Podlaskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
W tym roku mija 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika jednego z największych uczonych wszechczasów. Urodził się w Toruniu, studiował w Krakowie i Ferrarze oraz Rzymie. Swoją teorię heliocentryczną budowy Układu Słonecznego opracował w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rezydował jego wuj Łukasz Watzenrode. Ostatnie lata swojego życia spędził we Fromborku gdzie mieszkał jako kanonik na wzgórzu katedralnym. Tu zmarł i został pochowany w krypcie Bazyliki Archikatedralnej pw. NMP i Św. Andrzeja we Fromborku. Właśnie Frombork uczyniliśmy miejscem pobytu VIII Wyprawy Rodzinnej w lipcu 2023 r. Tym razem ekipa rozrosła się do 18 osób w wiek uczestników mieścił się w przedziale 7-77 lat. Za cel wyprawy uczyniliśmy bliższe poznanie obszaru Polski leżącej trochę na uboczu głównych tras turystycznych Polski czyli Wyżynę Elbląską i Pobrzeże Zalewu Wiślanego. Obszar ten zwiedzaliśmy we wszelki możliwy i dostępny sposób a mianowicie:
IV Zlot Seniorów Gminy Supraśl: Grabówka, Zaścianki, Ogrodniczki, Karakule, Ciasne i Supraśl seniorzy licznie przybyli na zlot. Było trochę wspomnień, złożenie hołdu poległym powstańcom na Kopnej Górze. Pan burmistrz przybliżył historię tego miejsca i bohaterskich żołnierzy. Automaty przewiozły nas następnie na miejsce biesiady, doskonale przygotowanej przez Radę Seniorów naszej gminy, a szczególnie panie Ninę Kubajewską, Krystynę Gawryluk oraz Krzysztofa Wolframa i Krzysztofa Sikorę we współpracy z Urzędem Miasta. Przednia zabawa, wodzirej prowadzący zabawę, świetny bigos przygotowany przez Koło Gospodyń z Ogrodniczek, pieczone na ognisku kiełbaski, wspólne śpiewanie. To był najlepszy zlot seniorów naszej gminy. Dziękuję organizatorów i do zobaczenia za rok. A zabawa przednia.
zdjęcia/tekst Krystyna Gryniewicz
fotorelacja od Joanny
30 sierpnia Klub Seniora w Supraślu odwiedziła grupa seniorów z Puńska. Było to bardzo interesujące i owocne spotkanie. Wymieniliśmy się pomysłami, jak dobrze prowadzić politykę senioralną na terenach naszych gmin, inicjatorem wizyty była Rada Seniorów Gminy Supraśl.
na profilu FB Klubu przewodniczący napisał:
W tym miejscu pragnę podziękować koleżankom z Klubu Seniora w Supraślu z Bożeną Krutul na czele za udzieloną gościnę naszym gościom z Puńska i naszej Radzie Seniorów. Przepięknie udekorowana sala i smaczne łakocie w połączeniu z doskonałymi głosami gości śpiewających po litewsku stworzyły świetną atmosferę spotkania. Jestem przekonany, że pobyt Seniorów z Puńska w Supraślu, poznanie jego walorów historycznych oraz współczesnego rozwoju miasta był dla nich udany. Dziękujemy.
zdjącia Krystyna Gryniewicz, Bożena Krutul
SEN O TROI
To było 10 lat temu. Podjęliśmy z żoną decyzję o wyjeździe do Turcji. Pomysł aby odwiedzić Azję Mniejszą z jej nieprzebraną ilością zabytków, świadków kilkunastu kultur mających bezpośredni wpływ na naszą współczesną cywilizację kiełkował we mnie od dzieciństwa. Jako 12-letni chłopiec dostałem na Gwiazdkę książkę autorstwa Alexandra Stolla „Sen o Troi”. To powieść o życiu Henryka Schliemana, niemieckiego kupca, bankiera i domorosłego archeologa który odkopał mityczną „Troję” kierując się poematem Homera „Iliada”. Sukces Schliemanna stał się źródłem pomysłu na pójście przeze mnie na studia archeologiczne i przyszłe odkrycia w Ameryce Południowej. 65 lat wstecz rozpoczęło się marzenie o odwiedzeniu Hisarlik (Wzgórza Zamkowego), które zrealizowałem w październiku 2013 roku.
ZAPYTAJ SENIORA - CZYLI CUD W STAREJ PLEBANII
Dziś mija równo miesiąc, gdy, staraniem środowiska senioralnego Gminy Supraśl, ruszył Sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Supraślu. Punkt znalazł siedzibę w najodpowiedniejszym miejscu miasta, na skrzyżowaniu ulic Józefa Piłsudskiego i 3 Maja, w odrestaurowanej Starej Plebanii.
Pomysł na uruchomienie punktu Informacji Turystycznej powstał ponad 2 lata temu w głowie Krzysztofa Wolframa, przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Supraśl. Już wtedy gołym okiem było widać brak takiej placówki w gminie i mieście, gdzie z roku na rok przybywa coraz więcej turystów i odwiedzających Supraśl, zarówno z Białegostoku, jak i regionu oraz kraju. Istniejący w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej punkt informacyjnych nie spełniał swoich funkcji do końca. Po pierwsze nie posiadał certyfikacji, po drugie działał w ograniczonym zakresie czasowym z całkowitym wyłączeniem dni weekendowych.
Potrzeba utworzenia punktu „IT” działającego w okresie największego zapotrzebowania dla turystów w Supraślu stanęła na posiedzeniu Rady Seniorów Gminy Supraśl w połowie roku 2022. Podjęto uchwałę o przystąpieniu do realizacji projektu i skierowano pomysł do stowarzyszenia Aktywni działającego we współpracy z Radą Seniorów Gminy Supraśl.
Projekt został zgłoszony do konkursu Aktywni + finansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych na lata 2021-2025.
Projekt "Senior Informator" polega na utworzeniu i prowadzeniu przez seniorów, punktu Informacji Turystycznej, w Supraślu nie ma miejsca, w którym każdy turysta lub kuracjusz mógłby się dowiedzieć się co warto zobaczyć, gdzie zjeść dania kuchni regionalnej, gdzie przenocować, gdzie wynająć kajak itp. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę i wykorzystując potencjał supraskich seniorów zorganizować punkt Informacji Turystycznej, który będzie nie tylko miejscem, gdzie można zasięgnąć informacji, ale też miejscem, w którym seniorzy doradzą i podpowiedzą.
Punkt Informacji Turystycznej jest bardzo potrzebny. Potencjalni turyści lub kuracjusze zanim zdecydują o spędzeniu wakacji lub pobycie w sanatorium w Supraślu, szukają informacji dotyczących bazy noclegowej, gastronomicznej, możliwości aktywnego spędzania czasu. Znajdują je wprawdzie w internecie, ale są one rozproszone na różnych portalach, często nieaktualne. Punkt Informacji Turystycznej odpowiada na potrzeby turystów i kuracjuszy oraz właścicieli hoteli, restauracji i innych obiektów oraz punktów usługowych, ale
przede wszystkim stworzył szansę dla wielu seniorów na wyjście z domu, na poczucie, że są potrzebni, ważni, na wykorzystanie wiedzy i umiejętności wielu z nich.
PODRÓZE MAŁE I DUŻE
U ŹRÓDEŁ POLSKICH PIASTÓW
Wyjazd grup 40 seniorów z Gminy Supraśl do Wielkopolski w dn. 9-11 maja miał kilka celów.
O celach: programowymi i realizacji projektu ‘Pomoc za Pomoc’ napisano już wiele.
Jako uczestnik tego wyjazdu chciałbym skoncentrować się na celu krajoznawczym. Wyprawa
obejmowała południowo-wschodnią część Wielkopolski w tym dwa stare wczesno-piastowskie
miasta: Kalisz i Ostrów Wielkopolski.
Z góry wiedzieliśmy, że wyprawa zorganizowana była na obszar Polski położonej z dala
od głównych tras turystycznych.
Zanim tam dotarliśmy zwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych w Polsce założeń parkowo-
pałacowych w Gołuchowie.