Wybierz swój język
W tym roku mija 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika jednego z największych uczonych wszechczasów. Urodził się w Toruniu, studiował w Krakowie i Ferrarze oraz Rzymie. Swoją teorię heliocentryczną budowy Układu Słonecznego opracował w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rezydował jego wuj Łukasz Watzenrode. Ostatnie lata swojego życia spędził we Fromborku gdzie mieszkał jako kanonik na wzgórzu katedralnym. Tu zmarł i został pochowany w krypcie Bazyliki Archikatedralnej pw. NMP i Św. Andrzeja we Fromborku. Właśnie Frombork uczyniliśmy miejscem pobytu VIII Wyprawy Rodzinnej w lipcu 2023 r. Tym razem ekipa rozrosła się do 18 osób w wiek uczestników mieścił się w przedziale 7-77 lat. Za cel wyprawy uczyniliśmy bliższe poznanie obszaru Polski leżącej trochę na uboczu głównych tras turystycznych Polski czyli Wyżynę Elbląską i Pobrzeże Zalewu Wiślanego. Obszar ten zwiedzaliśmy we wszelki możliwy i dostępny sposób a mianowicie:
IV Zlot Seniorów Gminy Supraśl: Grabówka, Zaścianki, Ogrodniczki, Karakule, Ciasne i Supraśl seniorzy licznie przybyli na zlot. Było trochę wspomnień, złożenie hołdu poległym powstańcom na Kopnej Górze. Pan burmistrz przybliżył historię tego miejsca i bohaterskich żołnierzy. Automaty przewiozły nas następnie na miejsce biesiady, doskonale przygotowanej przez Radę Seniorów naszej gminy, a szczególnie panie Ninę Kubajewską, Krystynę Gawryluk oraz Krzysztofa Wolframa i Krzysztofa Sikorę we współpracy z Urzędem Miasta. Przednia zabawa, wodzirej prowadzący zabawę, świetny bigos przygotowany przez Koło Gospodyń z Ogrodniczek, pieczone na ognisku kiełbaski, wspólne śpiewanie. To był najlepszy zlot seniorów naszej gminy. Dziękuję organizatorów i do zobaczenia za rok. A zabawa przednia.
zdjęcia/tekst Krystyna Gryniewicz
fotorelacja od Joanny
30 sierpnia Klub Seniora w Supraślu odwiedziła grupa seniorów z Puńska. Było to bardzo interesujące i owocne spotkanie. Wymieniliśmy się pomysłami, jak dobrze prowadzić politykę senioralną na terenach naszych gmin, inicjatorem wizyty była Rada Seniorów Gminy Supraśl.
na profilu FB Klubu przewodniczący napisał:
W tym miejscu pragnę podziękować koleżankom z Klubu Seniora w Supraślu z Bożeną Krutul na czele za udzieloną gościnę naszym gościom z Puńska i naszej Radzie Seniorów. Przepięknie udekorowana sala i smaczne łakocie w połączeniu z doskonałymi głosami gości śpiewających po litewsku stworzyły świetną atmosferę spotkania. Jestem przekonany, że pobyt Seniorów z Puńska w Supraślu, poznanie jego walorów historycznych oraz współczesnego rozwoju miasta był dla nich udany. Dziękujemy.
zdjącia Krystyna Gryniewicz, Bożena Krutul
SEN O TROI
To było 10 lat temu. Podjęliśmy z żoną decyzję o wyjeździe do Turcji. Pomysł aby odwiedzić Azję Mniejszą z jej nieprzebraną ilością zabytków, świadków kilkunastu kultur mających bezpośredni wpływ na naszą współczesną cywilizację kiełkował we mnie od dzieciństwa. Jako 12-letni chłopiec dostałem na Gwiazdkę książkę autorstwa Alexandra Stolla „Sen o Troi”. To powieść o życiu Henryka Schliemana, niemieckiego kupca, bankiera i domorosłego archeologa który odkopał mityczną „Troję” kierując się poematem Homera „Iliada”. Sukces Schliemanna stał się źródłem pomysłu na pójście przeze mnie na studia archeologiczne i przyszłe odkrycia w Ameryce Południowej. 65 lat wstecz rozpoczęło się marzenie o odwiedzeniu Hisarlik (Wzgórza Zamkowego), które zrealizowałem w październiku 2013 roku.
ZAPYTAJ SENIORA - CZYLI CUD W STAREJ PLEBANII
Dziś mija równo miesiąc, gdy, staraniem środowiska senioralnego Gminy Supraśl, ruszył Sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Supraślu. Punkt znalazł siedzibę w najodpowiedniejszym miejscu miasta, na skrzyżowaniu ulic Józefa Piłsudskiego i 3 Maja, w odrestaurowanej Starej Plebanii.
Pomysł na uruchomienie punktu Informacji Turystycznej powstał ponad 2 lata temu w głowie Krzysztofa Wolframa, przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Supraśl. Już wtedy gołym okiem było widać brak takiej placówki w gminie i mieście, gdzie z roku na rok przybywa coraz więcej turystów i odwiedzających Supraśl, zarówno z Białegostoku, jak i regionu oraz kraju. Istniejący w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej punkt informacyjnych nie spełniał swoich funkcji do końca. Po pierwsze nie posiadał certyfikacji, po drugie działał w ograniczonym zakresie czasowym z całkowitym wyłączeniem dni weekendowych.
Potrzeba utworzenia punktu „IT” działającego w okresie największego zapotrzebowania dla turystów w Supraślu stanęła na posiedzeniu Rady Seniorów Gminy Supraśl w połowie roku 2022. Podjęto uchwałę o przystąpieniu do realizacji projektu i skierowano pomysł do stowarzyszenia Aktywni działającego we współpracy z Radą Seniorów Gminy Supraśl.
Projekt został zgłoszony do konkursu Aktywni + finansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych na lata 2021-2025.
Projekt "Senior Informator" polega na utworzeniu i prowadzeniu przez seniorów, punktu Informacji Turystycznej, w Supraślu nie ma miejsca, w którym każdy turysta lub kuracjusz mógłby się dowiedzieć się co warto zobaczyć, gdzie zjeść dania kuchni regionalnej, gdzie przenocować, gdzie wynająć kajak itp. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę i wykorzystując potencjał supraskich seniorów zorganizować punkt Informacji Turystycznej, który będzie nie tylko miejscem, gdzie można zasięgnąć informacji, ale też miejscem, w którym seniorzy doradzą i podpowiedzą.
Punkt Informacji Turystycznej jest bardzo potrzebny. Potencjalni turyści lub kuracjusze zanim zdecydują o spędzeniu wakacji lub pobycie w sanatorium w Supraślu, szukają informacji dotyczących bazy noclegowej, gastronomicznej, możliwości aktywnego spędzania czasu. Znajdują je wprawdzie w internecie, ale są one rozproszone na różnych portalach, często nieaktualne. Punkt Informacji Turystycznej odpowiada na potrzeby turystów i kuracjuszy oraz właścicieli hoteli, restauracji i innych obiektów oraz punktów usługowych, ale
przede wszystkim stworzył szansę dla wielu seniorów na wyjście z domu, na poczucie, że są potrzebni, ważni, na wykorzystanie wiedzy i umiejętności wielu z nich.
PODRÓZE MAŁE I DUŻE
U ŹRÓDEŁ POLSKICH PIASTÓW
Wyjazd grup 40 seniorów z Gminy Supraśl do Wielkopolski w dn. 9-11 maja miał kilka celów.
O celach: programowymi i realizacji projektu ‘Pomoc za Pomoc’ napisano już wiele.
Jako uczestnik tego wyjazdu chciałbym skoncentrować się na celu krajoznawczym. Wyprawa
obejmowała południowo-wschodnią część Wielkopolski w tym dwa stare wczesno-piastowskie
miasta: Kalisz i Ostrów Wielkopolski.
Z góry wiedzieliśmy, że wyprawa zorganizowana była na obszar Polski położonej z dala
od głównych tras turystycznych.
Zanim tam dotarliśmy zwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych w Polsce założeń parkowo-
pałacowych w Gołuchowie.
NAJSTARSZE PAŃSTWO CHRZEŚCIJAŃSKIE NA ŚWIECIE
Przez dwa lata próbowałem bezskutecznie odwiedzić Gruzję. Najpierw Covid-19, potem zagrożenie wojenne, a na koniec zdekompletowała się grupa. Kiedy otrzymałem propozycję wyjazdu do Armenii nie wahaliśmy się ani chwili. Wyprawę zorganizowała prywatna agencja z Łodzi, doświadczona w organizacji wypraw na terenie Kaukazu. Razem ze mną byli Ewa i Czesław Godlewscy z BiałegostokuW trakcie 8-dniowego (13-20 kwietnia 2023 r) pobytu doświadczyliśmy wszystkich możliwych rodzajów pogody: od śniegu i mrozu przez chłody wiosenne aż po letnie 25-27 stopni w samym Erewaniu. Rada dla wszystkich na tę porę roku: brać wszystkie rodzaje ciuchów i ubierać się na cebulkę. Co można w kilku zdaniach powiedzieć o samej Armenii. Państwo zamieszkuje 3 miliony Ormian, a 7 milionów to diaspora światowa. Mili, sympatyczni i bardzo ubodzy ludzie. Na każdym kroku widać zapaść gospodarczą, brak inwestycji, a na wsi wprost nędzę. Dookoła postradzieckie blokowiska i pozostawione po upadku imperium sowieckiego budowle. Na wsi mniej niż 1% dachów przykrytych jest dachówką, reszta papą lub blachami. Autobusy jeżdżące po mieście to trzydziestoletni złom. Kraj jest pod widocznym, ciągłym wpływem rosyjskiego imperium, uwikłany w wojny z Azerbejdżanem o Górny Karabach. Ale jest i ta druga Armenia, kraj, w którym w 301 roku naszej ery ówczesny władca Tyrdat III jako pierwszy na świecie uczynił religię chrześcijańską religią państwową. Kraj, do którego apostołowie św. Juda Tadeusz i św. Bartłomiej dotarli już w I połowie I wieku naszej ery, w którym pomimo niekończących się wojen pozostała poważna liczba kościołów, kaplic i monastyrów datowanych na IV-VI wiek naszej ery. Kraj wspaniałych ornamentowanych nagrobków- chaczkarów znajdujących się szczególnie w pobliżu jeziora Sewan. Kraj zapierających dech krajobrazów Zakaukazia. Symbolem tego kraju jest góra Ararat (wys. 5137 m.n.p.m), którą, niestety, Lenin podarował Turcji. Masyw Araratu góruje nad południową Armenią i jej stolicą Erewaniem. No i na koniec najlepszy koniak (a właściwie brandy) na świecie- słynny ARARAT.
tekst/zdjęcia Krzysztof Wolfram
Członkowie Stowarzyszenia Aktywni, Rady Seniorów oraz Klubów Seniora w ramach realizowanego projektu w naszej gminie ,,Pomoc za pomoc" w dniach 9-11 maja odbyli wizytę studyjną do Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Uniejowa. Program bardzo rozbudowany, intensywny i edukacyjny. O wizycie na FB tak pisze uczestniczka wyjazdu Krystyna Gryniewicz: po długiej podróży autokarem zwiedzanie zamku w Głuchowie oraz pobliskiego Muzeum Leśnictwa. Obiadokolacja i nocleg w uroczym hotelu Europa w centrum Kalisza. Pobyt w najstarszym hotelu w najstarszym mieście w Polsce był bardzo udany wszystko na bardzo dobrym poziomie. 10 mają był bardzo intensywny. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Radą Seniorów i Panią Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Wspaniale opowiadała o polityce senioralnej w Ostrowie Wielkopolskim widać wielkie zaangażowanie władz miasta. Bardzo dbają o seniorów aż zazdroszczę im takiej przyjaznej seniorom Pani Prezydent.
Spotkanie z Panią Prezydent