• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

Projekt ,, Podaj dalej"


Realizacja projektu ,,Podaj dalej" przez Stowarzyszenie ,,Aktywni" wraz z Fundacją X w ramach FIO PODLASKIE LOKALNIE sfinansowanego przez NIW-CRSO ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Krótka charakterystyka projektu ,, Podaj dalej"                        

W ramach projektu ,,Podaj dalej" my jako członkowie Stowarzyszenia ,,Aktywni" wraz z  Fundacją X wspólnie podjęliśmy próbę zrealizowania cyklu warsztatów artystycznych w takiej formie, aby jednocześnie pracując, integrować i bawić  środowisko senioralne Gminy Supraśl . Nasz kolejny istotny cel: pozyskać nowych członków, zaprosić i zmotywować ich do stałej współpracy z naszym stowarzyszeniem. Mamy nadzieję, że będą to osoby, które poświęcą swój drogocenny czas na rzecz naszej pięknej Gminy i jej mieszkańców. W ramach realizowanego projektu postanowiliśmy bazować na  wspólnych zainteresowaniach oraz rozwijać manualne i kulinarne uzdolnienia. Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach, pierwszy zespół pracował w dniach 22-23 czerwca, drugi od 25 do 26.06.2020r.

Nasze działania twórcze koncentrowały się wokół następujących technik: malarstwo, fotografia, linoryt, filcowanie, papier marche , formy przestrzenne, w tym cementowe donice. W ramach spotkań zapoznaliśmy się z nowym modnym hasłem ,,upcykling”, np. z wytłaczanek po jajkach przygotowaliśmy masę papierową, z której wykonane zostały miski, pojemniki i ozdobne ramki.

 Supraskie środowisko senioralne jest już przygotowane, aby realizować nasze hasło. Każdy z uczestników może dzielić się  wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem na warsztatach. Jednak aby ten cel zrealizować należy nadal motywować i ośmielić wielu z nas do dalszej twórczej pracy,  abyśmy umieli rozmawiać i opowiadać o tym, co potrafimy już tworzyć lub czego pragniemy się uczyć. Chcemy nadal wcielać w życie hasło projektu ,,Podaj dalej", pragniemy dzielić się swoją radością, umiejętnością i pasją. Każdy z nas seniorów może i pragnie przekazać swoją wiedzę, pomysły i umiejętności następnym pokoleniom. Hasło projektu, jako członkowie stowarzyszenia ,,Aktywni" realnie wcieliliśmy w życie. Projekt  jest realizowany w oparciu o własne kadry, nie zapraszaliśmy  instruktorów z zewnątrz, a jako wolontariusze zrealizowaliśmy i realizujemy go sami. Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju wymusiła jedynie potrzebę modyfikacji i dokonania zmian terminowych, lecz jesteśmy przekonani, że warto go realizować, dlatego też będziemy czynić starania o jego kontynuację w przyszłości.

Odbiorcami naszego projektu są nasi przyjaciele, znajomi i mieszkańcy gminy oraz  turyści i kuracjusze przebywający latem w ośrodkach sanatoryjnych i wypoczynkowych w Supraślu, np. urlopowicze z Poznania mile nas zaskoczyli włączając się aktywnie do udziału w realizacji projektu, pracowali w pracowni, w plenerze, a co najważniejsze sami zaproponowali i poprowadzili gimnastykę ( gigong styl ,,Lecący Żuraw" ) dla nas-uczestników warsztatów. Warto podkreślić, iż w czasie trwania czterodniowych warsztatach panowała życzliwa i przyjacielska atmosfera, nasz kolega wicemistrz  w pieczeniu babki ziemniaczanej, po mistrzowsku  zachęcił do wspólnej pracy w kuchni, przy pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej oraz zmotywował do kolejnych kulinarnych wyczynów przy lepieniu pierogów, a następnie do wspólnego biesiadowania na otwartej przestrzeni, na tarasie wśród zieleni i sosen supraskich, w strefie uzdrowiskowej ,,A" miasta Supraśl.

Widząc zaangażowanie i efekty pracy artystycznej na warsztatach, będziemy promować twórczość artystyczną każdego uczestnika warsztatów i prezentować dokonania artystyczne oraz dokumentację z przebiegu realizacji projektu i całego procesu powstawania prac w formie zdjęć na stronie www.seniorsuprasl.pl oraz na FB.

 

tekst/zdjęcia -  Genowefa Obuchowicz

 

    Please publish modules in offcanvas position.