• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

I Wyprawa z Krzysztofem.

    Sobotę 8 października spędziliśmy bardzo aktywnie. Ośmioosobowa grupa wyruszyła do doliny Górnej Biebrzy. Pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wolfram. Szliśmy kładką wśród bagien, przeprawialiśmy się przez Biebrzę promem, podziwialiśmy piękne widoki i słuchaliśmy, słuchaliśmy opowieści Krzysztofa o Biebrzy, jej historii i mieszkańcach: łosiach, bobrach i prawie 300 gatunkach ptaków. Pojechaliśmy również zobaczyć nową atrakcję turystyczną za Lipskiem, niedawno otwarty labirynt. Zaryzykowaliśmy wejście do labiryntu i , o dziwo, wyszliśmy z niego o własnych siłach. W nagrodę zjedliśmy pyszne lody ( czarny sezam, słony karmel, pistacja i jeszcze wiele równie tajemniczo brzmiących smaków), wypiliśmy pyszną kawę i wróciliśmy do domu z poczuciem bardzo miło spędzonego dnia. Bardzo dziękujemy Krzysztofowi. Czekamy na II wyprawę.

Tekst Bożena Chmielewska, zdjęcia Bożena Chmielewska, Krzysztof Wolfram

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

ZACHODNIE KRESY RZECZPOSPOLITEJ 

      To już 7 wyprawa rodzinna. Zawsze w lipcu, za każdym razem w grupie 7-13-osobowej, za każdym razem w innym miejscu w naszym kraju. Tym razem wypadło na obszary województwa zachodniopomorskiego ( w większości) i lubuskiego. Wybór był prosty. Większość uczestników wyprawy nigdy tu nie była, bo i odległość od miejsca zamieszkania dość spora, około 750 kilometrów. A poza tym obszar naszej eksploracji leży poza głównymi, modnymi obszarami turystyki w Polsce.

Postawiliśmy przed sobą kilka celów strategicznych, między innymi -Szczecin, gotyckie zabytki Stargardu, zamki i kaplice Templariuszy z XII- XIII wieku, Park Narodowy „Ujście Odry” oraz spływ Myślą, prawym dopływem Odry. Tyle plan wyjściowy, który został wykonany z nawiązką.

Eksploracja zachodnich kresów zaskoczyła nas pozytywnie, głównie z powodu odkrywania wielu rzeczy nieznanych, mało nagłaśnianych, czasami wręcz zapomnianych. Do takich zaliczyć można chociażby ciekawą aranżację pamiątek historii w okolicach Cedyni czy rewelacyjny z punktu widzenia techniki wizualnej i metodyki edukacyjnej Ośrodek Edukacji Ekologicznej Parku Narodowego w Słońsku. Ten ostatni, to zupełna „świeżynka”, bo oddany w kwietniu 2022 roku.

Osobnym przeżyciem było odwiedzenie pamiątek po Templariuszach , przejętych w XIV wieku przez Joannitów w Stobnicy, Rurce, Dolsku, Myśliborzu i Chwarszczanach.

Stałą bazą wypadową było gospodarstwo agroturystyczne „Zachód Słońca” w Dzikowie koło Barlinka.

    Please publish modules in offcanvas position.