• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg
A A A

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

ZACHODNIE KRESY RZECZPOSPOLITEJ 

      To już 7 wyprawa rodzinna. Zawsze w lipcu, za każdym razem w grupie 7-13-osobowej, za każdym razem w innym miejscu w naszym kraju. Tym razem wypadło na obszary województwa zachodniopomorskiego ( w większości) i lubuskiego. Wybór był prosty. Większość uczestników wyprawy nigdy tu nie była, bo i odległość od miejsca zamieszkania dość spora, około 750 kilometrów. A poza tym obszar naszej eksploracji leży poza głównymi, modnymi obszarami turystyki w Polsce.

Postawiliśmy przed sobą kilka celów strategicznych, między innymi -Szczecin, gotyckie zabytki Stargardu, zamki i kaplice Templariuszy z XII- XIII wieku, Park Narodowy „Ujście Odry” oraz spływ Myślą, prawym dopływem Odry. Tyle plan wyjściowy, który został wykonany z nawiązką.

Eksploracja zachodnich kresów zaskoczyła nas pozytywnie, głównie z powodu odkrywania wielu rzeczy nieznanych, mało nagłaśnianych, czasami wręcz zapomnianych. Do takich zaliczyć można chociażby ciekawą aranżację pamiątek historii w okolicach Cedyni czy rewelacyjny z punktu widzenia techniki wizualnej i metodyki edukacyjnej Ośrodek Edukacji Ekologicznej Parku Narodowego w Słońsku. Ten ostatni, to zupełna „świeżynka”, bo oddany w kwietniu 2022 roku.

Osobnym przeżyciem było odwiedzenie pamiątek po Templariuszach , przejętych w XIV wieku przez Joannitów w Stobnicy, Rurce, Dolsku, Myśliborzu i Chwarszczanach.

Stałą bazą wypadową było gospodarstwo agroturystyczne „Zachód Słońca” w Dzikowie koło Barlinka.

Jednak cieniem na ogólnym odbiorze wartości krajoznawczych kładzie się bardzo słaba informacja o ich położeniu, brak tablic i wskazówek przy drogach głównych obszaru, zaniedbane same obiekty, sprawiające wrażenie porzuconych. I jeszcze jedno: przez cały czas pobytu, poza Szczecinem, byliśmy jedyną polską grupą odwiedzającą w szczycie sezonu turystycznego ten zakątek kraju. Wymowne, chociaż zachęcam wszystkich do odwiedzenia zachodnich kresów Rzeczpospolitej.

Krzysztof Wolfram  Supraśl sierpień 2022

W trakcie wyprawy odwiedziliśmy, według kolejności zamieszczonych zdjęć:

1.PRZELEWICE- najstarszy na Pomorzu Zachodnim ogród deandrologiczny z początku

XX wieku.

2. CHOJNA – jedna z największych gotyckich katedr w Polsce ( w trakcie odbudowy) z połowy

XIII wieku.

3. CEDYNIA – wzgórze Czcibora, pamiątka bitwy z 972 roku.

4. SIEKIERKI – cmentarz wojenny z 1945 roku, miejsce pochówku około 4000 żołnierzy polskich.

5. DOLSK – kaplica z XIII wieku Templariuszy a potem Joannitów.

6, 7. BARLINEK - kąpielisko i Ogród Bajek

8-10.SZCZECIN – Zamek Książąt Pomorskich, port i Filharmonia

11. KRZYWY LAS – słynny rezerwat koło Gryfina

12-13. STARGARD – perły gotyku – Katedra i Ratusz

14. spływ rzeką Myślą, prawym dopływem Odry

15. CHWARSZCZANY- kościół Joannitów z XXIII wieku

16. SŁOŃSK – supernowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej Parku Narodowego

„Ujście Warty”