• 1s.jpg
  • 2s.jpg
  • 2ss.jpg
  • 3ss.jpg
  • 4s.jpg
  • 5ss.jpg
  • 5sss500x.jpg

Wybierz swój język

Dolina Bugu

Podróże małe i duże

4 DNI NA PODLASIU NADBUŻAŃSKIM

 

W połowie października br. grupa seniorów weteranów PTTK z całej Polski odbyła wyprawę poznawczą na Podlasiu Nadbużańskim. Dolina Bugu, czwartej co do długości (772 km) rzeki w Polsce, to jedna z tych krain, które ciągle czekają na swoich odkrywców.

Konkurencja Puszczy Białowieskiej, Bagien Biebrzańskich czy Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego jest wciąż zbyt atrakcyjna dla większości spędzających wolny czas na obszarze woj. podlaskiego. A może to efekt złej promocji krainy z Bugiem w tle?

Bazą wypadową naszej grupy był starożytny Drohiczyn, a kwaterowaliśmy w hotelu „Pod Katedrą” u Pana Marka Kosińskiego, mając cały czas zapewnioną wspaniałą podlaską gościnę,

Stan wyjątkowy związany z konfliktem na granicy polsko-białoruskiej nie pozwolił nam na odwiedzenie wszystkich zaplanowanych miejsc, choćby stadniny w Janowie Podlaskim czy Niemirowa k/Mielnika. Udało się nam odwiedzenie następujących atrakcyjnych miejsc związanych z Pradoliną Bugu.

- Muzeum Rolnictwa i Skansen w Ciechanowcu

- Miejscowość rodzinną Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski- szkołę podstawową i kościół pw. Przemienienia Pańskiego, miejsce jego chrztu w Zuzeli.

- Pałac Ostrowskich z XIX w. w Korczewie (notabene na 3 tyg. przed jego pożarem)

- Katedrę pw. Świętej Trójcy w Drohiczynie z XVIII w. wraz z podziemiami

- Muzeum Archidiecezjalne w b. klasztorze franciszkańskim

- Kościół Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych

- Cerkiew prawosławną z XVIII w. pw Mikołaja Cudotwórcy

- Muzeum Kajakarstwa, jedyną taką placówkę w Polsce

- Ruiny zamku z XI w. w Mielniku

- Kopalnię kredy w Mielniku

- św. Górę w Grabarce

- Nowiutką wieże widokową w Drohiczynie umożliwiającą oglądanie całej Skarpy Drohiczyńskiej

- Dwór w Gródku n/Bugiem i spotkanie z jego właścicielem Andrzejem Brochockim

-Muzeum Ofiar Obozu Koncentracyjnego i tereny obozowe w Treblince zwiedzane na specjalnie dla turystów zmotoryzowanych wytyczonej trasie.

Jak widać spektrum wartości krajobrazowych było olbrzymie, a kilka osób z naszej grupy odwiedziło Podlasie Nadbużańskie po raz pierwszy w życiu.

Dla mnie, organizatora wyprawy był to jednocześnie hołd złożony Ziemi Nadbużańskiej, krainie bardzo mi bliskiej, a ciągle dalekiej wielu mieszkańcom naszego kraju, krainy wartej zobaczenia.

 

Krzysztof Wolfram

Supraśl, listopad 2021

Please publish modules in offcanvas position.