• 1.jpg
 • DSC_0079.jpg
 • DSC_01s.jpg
 • DSC_02s.jpg
 • DSC_033s.jpg
 • DSC_0810.jpg
 • DSC_1226.jpg
 • IMG_24s.jpg
 • IMG_20190327_133009.jpg
 • IMG_20190327_152225.jpg
 • IMG_20200628_124411.jpg
 • IMG_20200708_132514.jpg
 • klasztor_z_rondem.jpg
 • logo_seniorzy.jpg
 • zgierz2.jpg

Osoby starsze, niepełnosprawne albo obłożnie chore, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub sąsiadów w dokonaniu zakupów żywności, leków czy też w załatwieniu innych ważnych spraw, mogą skorzystać z pomocy specjalnego zespołu utworzonego przez Gminę Supraśl i Grupę Ratowniczą Nadzieja.

Osoby które od poniedziałku do piątku zadzwonią

w godzinach 7.30-15.30-pod numery tel.

W Supraślu:

507 457 428 lub 511 302 473

W Zaściankach:

518 988 803 lub 85 741 8730

uzyskają pomoc.

Wolontariusze GR Nadzieja odwiedzać będą seniorów

w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12:00-20:00.

Poinformuj osoby zainteresowane o tej formie wsparcia! Przekaż informację osobom w potrzebie!

Przedstawiciele  Rady Seniorów:  Jadwiga Romanowska, Genowefa Obuchowicz, Barbara Sikora, Krzysztof Sikora i Krzysztof Wolfram spotkali się w dniu 5 listopada 2020 roku z Piotrem Zdrojkowskim, projektantem i wykonawcą. Zapoznali się z projektem Ścieżki Bioróżnorodności mającej przebiegać na trasie od  mostu na rzece Supraśl ( Zajma) do Uroczyska Pustelnia. Do projektu członkowie Rady wnieśli sugestie poprawek: zwiększenie liczby koszy na śmieci, ustawienie ławeczek przy stawach, zmiana nawierzchni z kostki brukowej na bardziej ekologiczną, zaprojektowanie "wybiegów" dla żab przy stawach na ulicy Kodeksu Supraskiego.

 

 

Seniorzy Gminy Supraśl.
Chcemy Was informować na bieżąco o naszych działaniach. Zachęcamy do komentowania, zgłaszania pomysłów, problemów.  Kontakt telefoniczny:  85 7132 772 w poniedziałki od godz. 9.00 do 11.00 oraz czwartki w godz.10.00- 13.00 lub  512228758 każdego dnia.  Kontakt emailowy  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na facebooku  https://www.facebook.com/rada.seniorow.180/
                                                               Jesteśmy dla Was Seniorzy Gminy Supraśl. 

29 pażdziernika dzięki gościnności Neli, spotkaliśmy się w mniejszej grupie, żeby porozmawiać o sprawach bieżących oraz działaniach Rady Seniorów w Gminie Supraśl w czasie pandemii. Ponieważ nie możemy spotkać się osobiście, została utworzona na facebooku, przy otwartym profilu profilu Rady zamknięta grupa, w której możemy dyskutować na różne, ważne dla nas tematy. Pracujemy nad tym aby włączyć przez aplikację zoom wszystkich członków Rady i spotykać się online. Pierwsze takie spotkanie planujemy na środę 4 listopada o godzinie 20.00. Mamy kilka dni, żeby dopracować problemy techniczne. Poprosimy wszystkich członków Rady o założenie profilu na fb oraz zainstalowanie aplikacji zoom. 


7 października 2020 roku członkowie Rady Seniorów Gminy Supraśl spotkali się żeby omówić bieżące sprawy. Miło nam było gościć panie Jolantę Wołągiewicz i Bożenę Bednarek - przedstawicielki Rady Seniora przy Marszałku Województwa Podlaskiego, pana Mariusza Żukowskiego sekretarza Gminy Supraśl oraz panią Barbarę Szutko  - kierownika MOPS

Panie Jolanta i Bożena podziękowały za pomoc w organizacji I Kongresu Rad Seniorów województwa podlaskiego, szczególnie panu Burmistrzowi Radosławowi Dobrowolskiemu i panu Krzysztofowi Wolframowi za oprowadzenie uczestników Kongresu po Supraślu i opowiedzenie historii miasta. Przedstawiły też wnioski wynikające z dyskusji i wymiany informacji o funkcjonowaniu Rad Seniorów w różnych gminach.

Pan sekretarz Mariusz Żukowski przedstawił informację na temat szczepień przeciwko grypie dla seniorów w gminie Supraśl. Rada Miejska przeznaczyła w tym roku dodatkowe 50 tysięcy złotych na szczepienia dla seniorów 65+. Umowy podpisano z dwiema przychodniami: Przychodnią w Supraślu na ulicy Dolnej 21 i Przychodni w Sobolewie. Seniorzy zainteresowani bezpłatnym szczepieniem powinni zgłosić się do jednej z nich.

Następnie dyskutowaliśmy nad planem pracy Rady w IV kwartale 2020. Korzystając z obecności pana Sekretarza pytaliśmy o możliwości i sposoby realizacji podstawowej kompetencji Rady- opiniowania uchwał Rady Miejskiej dotyczących seniorów i osób niepełnosprawnych. Rozmawialiśmy też o opiniowaniu polityki senioralnej, programów zdrowotnych, o finansowaniu funkcjonowania Rady Seniora oraz Klubów Seniora w Gminie.

 

    

PLAN PRACY RADY SENIORÓW GMINY SUPRAŚL

IV KWARTAŁ 2020

PROJEKT

 

 

Lp.

ZADANIE

TERMIN REALIZACJI

1.

Opiniowanie budżetu MOPS na rok 2021 w zakresie w zakresie polityki senioralnej, w tym wydatków Gminy na prowadzenie Klubów Seniora w Supraślu, Zaściankach, Ogrodniczkach i Karakulach.

 

 

X-XI

2.

Opiniowanie budżetu Gminy Supraśl na rok 2021 w zakresie zadań i przedsięwzięć dotyczących poprawy życia osób starszych i niepełnosprawnych.

 

X-XI

3.

Ocena zadań organizacyjnych i programowych w Klubach Seniora Gminy Supraśl.

 

XI

4.

Zapoznanie się z aktualnym stanem prac na rzecz planu zagospodarowania Gminy Supraśl.

 

X

5.

Zapoznanie się z pracami na rzecz rewitalizacji Ogrodu Saskiego w Supraślu.

 

X

6.

Organizacja wyjazdu szkoleniowo-edukacyjnego Rady Seniorów do Rady Seniorów w Łomży.

 

XI-XII

7.

Pomoc w organizacji pobytu Rady Seniorów w Łapach oraz seniorów gminy Puszcza Mariańska( woj. mazowieckie)

 

X

8.

Organizacja spotkań seniorów z okazji Dnia Seniora(14 XI), w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

XI-XII

9.

Przygotowanie i wdrożenie systemu spotkań, narad i konferencji RS metoda zdalną.

 

X-XII

10.

Opracowanie folderu-poradnika dotyczącego działań w środowisku senioralnym w zakresie kultury, sportu, rekreacji, i innych użytecznych informacji.

 

X-XII

 

 

 


PROJEKT PRELIMINARZA WYDATKÓW RADY SENIORÓW GMINY SUPRAŚL

NA ROK 2021

 

 

LP

ZADANIA I CELE

KWOTA

TERMIN REALIZACJI

1.

Koszty obsługi Rady Seniorów: internet, domena , materiały biurowe.

4000 zł

Cały rok

2.

Organizacja II Zlotu Seniorów Gminy Supraśl: wynajem autokarów, bigos, kiełbasa.(impreza plenerowa dla chętnych seniorów z całej gminy Supraśl)

3500zł

Maj

3.

Kursy, szkolenia członków Rady – szkolenia głównie w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na potrzeby rady oraz seniorów w gminie.

1500zł

Cały rok

4.

Kwiaty na imprezy okolicznościowe- składanie wiązanek w imieniu wszystkich seniorów na uroczystościach gminnych: 3 Maja, 15 sierpnia, 11 listopada i inne.

500zł

Cały rok

5.

Wyjazdy studyjne w celu wymiany doświadczeń z innymi Radami Seniorów z woj. podlaskiego i nie tylko.

4000zł

Cały rok

6.

Przyjmowanie gości z innych Rad Seniorów: kawa, herbata, ciastka.

500zł.

Cały rok

7.

Organizacja Gminnego Dnia Seniora dla chętnych seniorów z całej gminy Supraśl: wynajęcie sali, catering, transport.

4500zł

Listopad.

8.

Dopłaty do imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych dla seniorów gminy Supraśl -głównie transport.

1000zł

Cały rok

 

Razem

19500zł

 

27 września 2020 roku ponad stu mieszkańców Gminy Supraśl w wieku 60+ zjechało do Kopnej Góry na

I Zlot Seniorów Gminy Supraśl.

Były reprezentacje miejscowości Grabówka Zaścianki, Henrykowo, Karakule, Ogrodniczki, Ciasne, Supraśl, Cieliczanka. Powitał nas Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Supraśl Krzysztof Wolfram w miejscu szczególnym : Miejscu Pamięci Powstańców Listopadowych. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Następnie wysłuchaliśmy historii powstania cmentarza i pomnika ciekawie przedstawionej przez pana Krzysztofa Łaziuka. Pan Krzysztof oprowadził również chętnych seniorów po Arboretum, pokazał Małe Muzeum historii Puszczy Knyszyńskiej.

Autokary przewiozły nas na polanę Kopna Góra, na której Nadleśnictwo Supraśl urządziło tereny rekreacyjne: ogromna wiata, grill, miejsce na ognisko. Seniorzy zajęli miejsca i zaczęła się biesiada- zostali poczęstowani gorącym bigosem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Karakulach. , dostali kiełbaski do upieczenia na ognisku. Wspólną zabawę rozpoczął występ zespołu „Jarzębina” z Karakul. Panie w przepięknych strojach ludowych z towarzyszeniem akordeonisty -pana Marcina , zaśpiewały kilka piosenek, a potem śpiewaliśmy wszyscy razem. Trudno było usiedzieć przy stołach przy takiej muzyce. Mimo kropiącego deszczu, wiele osób ruszyło do tańca. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Odwiedził nas gospodarz gminy- burmistrz Radosław Dobrowolski. Obiecał seniorom, że takie imprezy będą organizowane częściej.

I Zlot Seniorów Gminy Supraśl zorganizowany został jako inicjatywa lokalna w ramach projektu „ Senior Lider Obywatel” prowadzonego przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Radę Seniorów Gminy Supraśl.

 Za wsparcie dziękujemy Nadleśnictwu Supraśl, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Grupie Ratowniczej „Nadzieja”, Zakładowi Mięsnemu „Pelikan”.

Szczególnie serdecznie dziękujemy wszystkim seniorom, którzy wzięli udział w zlocie za świetną zabawę!

 

tekst: Bożenna Chmielewska i Jadwiga Romanowska


I Podlaski Kongres Rad Seniorów 2-3 września 2020r (kliknij)

I KONGRES RAD SENIORÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W DNIACH 2-3.09.2020R. W SUPRAŚLU

 

W dniach 2-3.09.2020r. miał miejsce I Kongres Rad Seniorów Woj. Podlaskiego. To historyczne wydarzenie, zgromadziło 15 już funkcjonujących Rad Seniorów w woj. podlaskim oraz jedną w Gminie Puńsk, która niebawem będzie utworzona. W Kongresie wzięło udział ok. 80 osób, w tym 12-osobowa reprezentacja Rady Seniorów Gminy Supraśl. Program Kongresu przedstawiał się następująco (w zał.).

W Kongresie wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki oraz Burmistrz Supraśla Pan Radosław Dobrowolski. Głównym celem zwołania Kongresu było wzajemna integracja Rad Seniorów oraz wymiana doświadczeń w różnych kwestiach życia senioralnego.

W rezultacie dyskusji i zgłoszenia licznych wniosków w trakcie Kongresu przyjęto następujące ważniejsze ustalenia:

 

1. Uczestnicy i organizatorzy Kongresu występują do Marszałka Woj. Podlaskiego z petycją o poparcie wniosku na rzecz szybkiego wprowadzenia rozwiązań prawnych umożliwiających finansowanie Rad Seniorów z budżetu Gminy.

2. II Kongres Rad Seniorów Woj. Podlaskiego odbędzie się w 2021 roku w Dąbrowie Białostockiej.

3. Wszystkie Rady Seniorów ze względu na trwającą pandemię koronawirusa podejmą inicjatywę organizacji prac Rad seniorów w trybie zdalnym.

 

I Kongres był zorganizowany w kompleksie turystycznym „Ośrodek 5 Dębów”.

Całość organizacji I Kongresu znalazła się w rękach Pani Jolanty Wołągiewicz, Pani Bożeny Bednarek i Pana Jana Oniszczuka reprezentujących Wojewódzką Radę Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego.

 

 

Materiał przygotował:

Krzysztof Wolfram

Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Supraśl


Realizacja projektu ,,Podaj dalej" przez Stowarzyszenie ,,Aktywni" w ramach FIO PODLASKIE LOKALNIE sfinansowanego przez NIW-CRSO ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Krótka charakterystyka projektu ,, Podaj dalej"                        

W ramach projektu ,,Podaj dalej" my jako członkowie Stowarzyszenia ,,Aktywni" podjęliśmy próbę zrealizowania cyklu warsztatów artystycznych w takiej formie, aby jednocześnie pracując, integrować i bawić  środowisko senioralne Gminy Supraśl . Nasz kolejny istotny cel: pozyskać nowych członków, zaprosić i zmotywować ich do stałej współpracy z naszym stowarzyszeniem. Mamy nadzieję, że będą to osoby, które poświęcą swój drogocenny czas na rzecz naszej pięknej Gminy i jej mieszkańców. W ramach realizowanego projektu postanowiliśmy bazować na  wspólnych zainteresowaniach oraz rozwijać manualne i kulinarne uzdolnienia. Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach, pierwszy zespół pracował w dniach 22-23 czerwca, drugi od 25 do 26.06.2020r.

Nasze działania twórcze koncentrowały się wokół następujących technik: malarstwo,fotografia, linoryt, filcowanie, papier marche , formy przestrzenne, w tym cementowe donice.W ramach spotkań zapoznaliśmy się z nowym modnym hasłem ,,upcykling”, np. z wytłaczanek po jajkach przygotowaliśmy masę papierową, z której wykonane zostały miski, pojemniki i ozdobne ramki.

 Supraskie środowisko senioralne jest już przygotowane, aby realizować nasze hasło. Każdy z uczestników może dzielić się  wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem na warsztatach. Jednak aby ten cel zrealizować należy nadal motywować i ośmielić wielu z nas do dalszej twórczej pracy,  abyśmy umieli rozmawiać i opowiadać o tym, co potrafimy już tworzyć lub czego pragniemy się uczyć. Chcemy nadal wcielać w życie hasło projektu ,,Podaj dalej", pragniemy dzielić się swoją radością, umiejętnością i pasją. Każdy z nas seniorów może i pragnie przekazać swoją wiedzę, pomysły i umiejętności następnym pokoleniom. Hasło projektu, jako członkowie stowarzyszenia ,,Aktywni" realnie wcieliliśmy w życie. Projekt  jest realizowany w oparciu o własne kadry, nie zapraszaliśmy  instruktorów z zewnątrz, a jako wolontariusze zrealizowaliśmy i realizujemy go sami. Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju wymusiła jedynie potrzebę modyfikacji i dokonania zmian terminowych, lecz jesteśmy przekonani, że warto go realizować, dlatego też będziemy czynić starania o jego kontynuację w przyszłości.

Odbiorcami naszego projektu są nasi przyjaciele, znajomi i mieszkańcy gminy oraz  turyści i kuracjusze przebywający latem w ośrodkach sanatoryjnych i wypoczynkowych w Supraślu, np. urlopowicze z Poznania mile nas zaskoczyli włączając się aktywnie do udziału w realizacji projektu, pracowali w pracowni, w plenerze, a co najważniejsze sami zaproponowali i poprowadzili gimnastykę ( gigong styl ,,Lecący Żuraw" ) dla nas-uczestników warsztatów. Warto podkreślić, iż w czasie trwania czterodniowych warsztatach panowała życzliwa i przyjacielska atmosfera, nasz kolega wicemistrz  w pieczeniu babki ziemniaczanej, po mistrzowsku  zachęcił do wspólnej pracy w kuchni, przy pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej oraz zmotywował do kolejnych kulinarnych wyczynów przy lepieniu pierogów, a następnie do wspólnego biesiadowania na otwartej przestrzeni, na tarasie wśród zieleni i sosen supraskich, w strefie uzdrowiskowej ,,A" miasta Supraśl.

Widząc zaangażowanie i efekty pracy artystycznej na warsztatach, będziemy promować twórczość artystyczną każdego uczestnika warsztatów i prezentować dokonania artystyczne oraz dokumentację z przebiegu realizacji projektu i całego procesu powstawania prac w formie zdjęć na stronie www.seniorsuprasl.pl oraz na FB.

 

Dokumentacja fotograficzna z przebiegu realizacji projektu:

 

W kuchni z mistrzem

 

Wystawa prac powstałych na warsztatach w formie zdjęć:

 

Malarstwo

 

Formy przestrzenne

 

Linoryt

 

Fotografia

 

Filc

 

Papier marche

 

tekst/zdjęcia -  Genowefa Obuchowicz