• DSC_0079.jpg
 • DSC_0780.jpg
 • DSC_0810.jpg
 • DSC_1088.jpg
 • DSC_1226.jpg
 • IMG_20190327_133009.jpg
 • IMG_20190327_144112.jpg
 • IMG_20190327_152225.jpg
 • IMG_20190327_173210.jpg
 • klasztor_z_rondem.jpg
 • twierdza_w_Modlinie.jpg
 • zgierz2.jpg

Komunikat

Propozycja ws. połączeń BKM do Supraśla.

Zastępca prezydenta miasta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz zaproponował dziś (18 września) burmistrzowi Supraśla Radosławowi Dobrowolskiemu rozwiązanie problemów komunikacyjnych między Białymstokiem a Supraślem. W piśmie wysłanym do Burmistrza Miasta Supraśl przedstawione zostały szacunkowe wyliczenia dotyczące kosztów funkcjonowania komunikacji zbiorowej w dwóch omawianych podczas spotkania z dnia 13.09.2019 r. wariantach:

1. Uruchomienie linii nr 111 na trasie Białystok (centrum przesiadkowe u zbiegu ulic Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego) – Supraśl, przez ulice: Sienkiewicza, Wasilkowska, Raginisa.

2. Zmiana przebiegu linii 13, poprzez skierowanie jej do Supraśla i wyłączenie obsługi wsi Ciasne, oraz skierowanie do obsługi wsi Ciasne linii 108. Wariant 1 Uruchomienie linii nr 111 na trasie Białystok (centrum przesiadkowe u zbiegu ulic Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego) – Supraśl, przez ulice: Sienkiewicza, Wasilkowska, Raginisa. Przy wyliczeniu szacunkowych kosztów przyjęto następujące założenia:

1. Do Supraśla skierowanych zostanie maksymalnie 25 kursów w dzień roboczy i po 14 kursów w dzień świąteczny i sobotę,

2. Gmina Supraśl finansuje połączenie na odcinku od przystanku początkowego w Supraślu do przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 414) i z powrotem od przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 405),

3. Przebieg trasy w granicach gminy Supraśl przyjęty został z danych z roku 2015 r. Koszt uruchomienia linii nr 111 został oszacowany na 1 mln 225 tys. zł. Wariant 2 Zmiana przebiegu linii 13, poprzez skierowanie jej do Supraśla i wyłączenie obsługi wsi Ciasne, oraz skierowanie do obsługi wsi Ciasne linii 108. Przeprowadzone wyliczenia uwzględniają wyłączenie wsi Ciasne z obsługi linią 13, linia nr 13 dojeżdża do Supraśla przez: Sowlany, Karakule i Ogrodniczki, Gmina Supraśl finansuje połączenie na terenie gminy, tj. od/do przystanku Warzywna Pętla (nr inw. 197).

Do Supraśla skierowanych zostanie maksymalnie 25 kursów w dzień roboczy i po 14 kursów w dzień świąteczny i sobotę. Natomiast linia nr 108 obsługiwać będzie wieś Ciasne na takiej samej liczbie kursów jak w obecnym rozkładzie,tj.: 17 w dzień roboczy, 7 w soboty i 4 w dzień świąteczny, na niektórych kursach dojeżdża do cmentarza miejskiego w Karakulach. Kursy, które dojeżdżałyby wyłącznie do cmentarza miejskiego w Karakulach będą obciążać Gminę Białystok. Gmina Supraśl finansuje połączenie od/do przystanku we wsi Ciasne do/od przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 405 i 414),

Łączny koszt uruchomienia wariantu 2 został oszacowany na 1 mln 899 tys. zł.

Uruchomienie każdego z tych dwóch wariantów wymagać będzie dodatkowych szczegółowych uzgodnień, więc przedstawione wyliczenia mają charakter orientacyjny.

Organizacja kursowania linii autobusowych między Białymstokiem i Supraślem możliwe jest tylko na podstawie podpisanego między gminami porozumienia. Linia 111 obsługująca połączenia z Supraślem została zlikwidowana z końcem 2015 roku na wniosek burmistrza Supraśla. Z tego też powodu Miasto Białystok utworzyło dodatkową linię 108 umożliwiającą dojazd do cmentarza w Karakulach. Dodatkowo zmieniono rozkład linii nr 9, w taki sposób, że na połowie kursów dojeżdża do pętli na ul. Wiślanej na Wyżynach.

Wniosek o ponowne uruchomienie linii 111 burmistrz Supraśla złożył w 2019 r. wraz z propozycją rozkładu jazdy i wskazaniem dokładnej trasy przejazdu na terenie Białegostoku. Podkreślał w nim niezadowolenie mieszkańców Supraśla z powodu likwidacji połączeń przez PKS Nova oraz standardu usług drugiego przewoźnika działającego na tej trasie. Koszt obsługi uruchomionej ponownie linii 111 (trasa dublowałaby już istniejące połączenia w Białymstoku), zgodnie z proponowanym pierwotnie przez Supraśl rozkładem i trasą, Miasto Białystok oszacowało na 2,5 mln zł rocznie.

 

 

Rada Seniorów Gminy Supraśl

Przewodniczący Krzysztof Wolfram

,,Seniorzy w akcji" pod takim hasłem spotkaliśmy się 12.09.2019r w Domu przy Puszczy.

W programie spotkania wernisaż wystawy fotografii ,,Supraśl moje miasto", batikowych lampionów oraz prac wychowanków z Domu Dziecka. W organizacji działań wsparła nas ,,Fundacja X"

Migawki z przygotowań do wystawy.

Z dziećmi z Domu Dziecka pracowała Barbara Wolfram i Genowefa Obuchowicz. Z prac wychowanków przygotowane zostały unikatowe koperty i papiery do odręcznego pisania listów.

koperty    2

 

Obrazy i lampiony w technice batiku przygotowały:

 • Zofia Jaworowska
 • Stanisława Szypluk
 • Jadwiga Romanowska
 • Jadwiga Kochanowska
 • Bożena Chmielewska
 • Anna Rodzik
 • Genowefa Obuchowicz

IMG 20190905 110856  IMG 20190830 115642

Batikowe lampiony przyozdobiły wystawę fotografii. Swoje zdjęcia zaprezentowały następujące osoby:

 • Danuta Chwiedosiuk
 • Zofia Jaworowska
 • Barbara Kierkowska
 • Jadwiga Kochanowska
 • Zofia Kotarska
 • Jadwiga Romanowska
 • Genowefa Obuchowicz
 • Krystyna Zabłocka

Wystawie uroczysty charakter nadały zaprezentowane zdjęcia z początków XX wieku, ze zbiorów śp. Wojciecha Załęskiego.

zdjecia1  zdjecie2

 

 W ramach projektu „Senior na czasie”, który jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, odbędzie się spotkanie na terenie Supraśla dla osób starszych mieszkających na terenie Gminy Supraśl. Podczas spotkania zostaną przekazane informacji o możliwych zagrożeniach finansowych, a także promowanie zachowania ostrożności wśród seniorów.

TEMATYKA SPOTKAŃ Z SENIORAMI:

1. Metody działania oszustów telefonicznych

2. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

3. Dokumenty osobiste – jak o nie dbać

4. Pożyczka – bezpieczna i rozważna…

5. Transakcje finansowe – jak być uważnym w Internecie

6. Prezentacje produktów oferowanych na sprzedażach pokazowych

  Konkretny termin i miejsce spotkania nie są jeszcze ustalone, jednakże w najbliższym czasie osoby, które wypełnią formularz zgłoszenia do udziału w projekcie „Senior na czasie” zostaną poinformowane telefonicznie o terminie i miejscu spotkania. Formularze zgłoszeniowe dostępne są do uzupełnienia w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Supraślu przy ul. J. Piłsudskiego 17 w pokoju nr 3 i 11 oraz na Posterunku Policji w Supraślu przy ul. Kościelnej 2.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie!

 • Dnia 3 września 2019r o godzinie 1600 w Klubie Seniora w Supraślu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Anną Najman.

 

Serdecznie dziękujemy.


 

 • Dnia 8 sierpnia 2019 w Klubie Seniora odbyło się wspólne gotowanie sezonowej potrawy - leczo warzywne. Kucharzami byli Seniorzy z naszego Klubu, a pomocnikami były dzieci z programu Wychowawca podwórkowy. Wspólne gotowanie było bardzo przyjemne, a na koniec odbyła się degustacja pysznej potrawy.

 

 

Dnia 8 sierpnia 2019 w Klubie Seniora o godz. 11 będziemy przyrządzać sezonowe danie - leczo warzywne.

Zapraszamy wszystkich z Klubu Seniora, którzy chcieliby podzielić się swoim sprawdzonym przepisem i wspólnie ugotować tę pyszną potrawę.

  To już szósta wycieczka krajoznawcza zorganizowana przez kol.Edwarda Sawickiego działającego pod szyldem Rady Seniorów Gminy Supraśl oraz Koła Emerytów i Rencistów w Supraślu.  Brawo Edward!

30 lipca 2019 na szlak warmińsko-mazurski wyruszyła 37-osobowa ekspedycja seniorów z Supraśla.Celami podróży poznawczej były:

Sanktuarium NMP w św.Lipce znanego od początku XIV wieku, była polowa kwatera Hitlera tzw.Wolfschanze w Gierłoży oraz bazylika kolegiacka pw.św.Jerzego w Kętrzynie,najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.

Niestety zamek krzyżacki w Kętrzynie z powodu remontu był niedostępny. W Św.Lipce uczestnicy wysłuchali koncertu organowego granego na instrumencie zbudowanym w początkach XVIII, w trakcie muzyki podziwiano figury świętych wprawiane w ruch w czasie gry. Obiad zjedzono w słynnej restauracji "Pod Błękitnym Aniołem". Cały koszt wycieczki pokryli uczestnicy.

P.S Pogoda wśród uczestników świetna,na zewnątrz niekonieczna.Powrócono późnym wieczorem!

Tekst;Barbara i Krzysztof Wolfram Zdjęcia:Edward Sawicki

          23 lipca 2019 Supraśl odwiedzila 22-osobowa grupa seniorow z Grodziska Mazowieckiego pod przewodnictwem Pani Danuty Dubieleckiej.

Seniorzy to przede wszystkiem członkowie Klubu Seniora Łąki.Wśród uczestników byli równiez przedstawiciele Rady Seniorów Grodziska Mazowieckiego. Goście sami zorganizowali sobie program pobytu,na który skladały się:wizyta w Monastyrze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy oraz w Muzeum Ikon.Odbyli też krótki spacer po Supraślu oprowadzani przez Krzyszofa Wolframa Przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Suprasl.Spotkali się też w Klubie Seniora z przedstawicielami Rady Seniorów Gminy Supraśl i z Z-cą Burmistrza Supraśla Panem Marcinem Iwaniukiem oraz z Sekretarzem Gminy Panem Mariuszem Żukowskim.

Na spotkaniu omawiano tematy wspólne dla środowisk senioralnych Suprasla i Grodziska Mazowieckiego, a m.in sposoby finansowania projektów, zadania programowe i formy aktywizacji seniorów.W Godzisku M.dotyczy to ok,8 tys. osób majacych do dyspozycji 3 Kluby Seniora.

Goście zaprosili Kluby Seniora z Gminy Supraśl oraz Radę Seniorow Gminy Supraśl do odwiedzenia Grodziska Mazowieckiego w dogodnym terminie.

Tekst:Krzysztof Wolfram Zdjęcia:Aleksandra Pierzchała i Bożenna Chmielewska

Rada Seniorów podjęła starania o rozwiązanie problemów związanych z komunikacją autobusową między Supraślem a Białymstokiem.


odpowiedz 1000x800


Pismo Rada Seniorw L dz232019 z dnia 05072019 r

Jolanta Wogiewicz od Marszaka


Rada Seniorw pismo do UM


Jolanta Wogiewicz do Marszaka