• DSC_0079.jpg
 • DSC_0780.jpg
 • DSC_0810.jpg
 • DSC_1088.jpg
 • DSC_1226.jpg
 • IMG_20190327_133009.jpg
 • IMG_20190327_144112.jpg
 • IMG_20190327_152225.jpg
 • IMG_20190327_173210.jpg
 • klasztor_z_rondem.jpg
 • twierdza_w_Modlinie.jpg
 • zgierz2.jpg

Komunikat

Propozycja ws. połączeń BKM do Supraśla.

Zastępca prezydenta miasta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz zaproponował dziś (18 września) burmistrzowi Supraśla Radosławowi Dobrowolskiemu rozwiązanie problemów komunikacyjnych między Białymstokiem a Supraślem. W piśmie wysłanym do Burmistrza Miasta Supraśl przedstawione zostały szacunkowe wyliczenia dotyczące kosztów funkcjonowania komunikacji zbiorowej w dwóch omawianych podczas spotkania z dnia 13.09.2019 r. wariantach:

1. Uruchomienie linii nr 111 na trasie Białystok (centrum przesiadkowe u zbiegu ulic Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego) – Supraśl, przez ulice: Sienkiewicza, Wasilkowska, Raginisa.

2. Zmiana przebiegu linii 13, poprzez skierowanie jej do Supraśla i wyłączenie obsługi wsi Ciasne, oraz skierowanie do obsługi wsi Ciasne linii 108. Wariant 1 Uruchomienie linii nr 111 na trasie Białystok (centrum przesiadkowe u zbiegu ulic Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego) – Supraśl, przez ulice: Sienkiewicza, Wasilkowska, Raginisa. Przy wyliczeniu szacunkowych kosztów przyjęto następujące założenia:

1. Do Supraśla skierowanych zostanie maksymalnie 25 kursów w dzień roboczy i po 14 kursów w dzień świąteczny i sobotę,

2. Gmina Supraśl finansuje połączenie na odcinku od przystanku początkowego w Supraślu do przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 414) i z powrotem od przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 405),

3. Przebieg trasy w granicach gminy Supraśl przyjęty został z danych z roku 2015 r. Koszt uruchomienia linii nr 111 został oszacowany na 1 mln 225 tys. zł. Wariant 2 Zmiana przebiegu linii 13, poprzez skierowanie jej do Supraśla i wyłączenie obsługi wsi Ciasne, oraz skierowanie do obsługi wsi Ciasne linii 108. Przeprowadzone wyliczenia uwzględniają wyłączenie wsi Ciasne z obsługi linią 13, linia nr 13 dojeżdża do Supraśla przez: Sowlany, Karakule i Ogrodniczki, Gmina Supraśl finansuje połączenie na terenie gminy, tj. od/do przystanku Warzywna Pętla (nr inw. 197).

Do Supraśla skierowanych zostanie maksymalnie 25 kursów w dzień roboczy i po 14 kursów w dzień świąteczny i sobotę. Natomiast linia nr 108 obsługiwać będzie wieś Ciasne na takiej samej liczbie kursów jak w obecnym rozkładzie,tj.: 17 w dzień roboczy, 7 w soboty i 4 w dzień świąteczny, na niektórych kursach dojeżdża do cmentarza miejskiego w Karakulach. Kursy, które dojeżdżałyby wyłącznie do cmentarza miejskiego w Karakulach będą obciążać Gminę Białystok. Gmina Supraśl finansuje połączenie od/do przystanku we wsi Ciasne do/od przystanku Ogródki Działkowe (nr inw. 405 i 414),

Łączny koszt uruchomienia wariantu 2 został oszacowany na 1 mln 899 tys. zł.

Uruchomienie każdego z tych dwóch wariantów wymagać będzie dodatkowych szczegółowych uzgodnień, więc przedstawione wyliczenia mają charakter orientacyjny.

Organizacja kursowania linii autobusowych między Białymstokiem i Supraślem możliwe jest tylko na podstawie podpisanego między gminami porozumienia. Linia 111 obsługująca połączenia z Supraślem została zlikwidowana z końcem 2015 roku na wniosek burmistrza Supraśla. Z tego też powodu Miasto Białystok utworzyło dodatkową linię 108 umożliwiającą dojazd do cmentarza w Karakulach. Dodatkowo zmieniono rozkład linii nr 9, w taki sposób, że na połowie kursów dojeżdża do pętli na ul. Wiślanej na Wyżynach.

Wniosek o ponowne uruchomienie linii 111 burmistrz Supraśla złożył w 2019 r. wraz z propozycją rozkładu jazdy i wskazaniem dokładnej trasy przejazdu na terenie Białegostoku. Podkreślał w nim niezadowolenie mieszkańców Supraśla z powodu likwidacji połączeń przez PKS Nova oraz standardu usług drugiego przewoźnika działającego na tej trasie. Koszt obsługi uruchomionej ponownie linii 111 (trasa dublowałaby już istniejące połączenia w Białymstoku), zgodnie z proponowanym pierwotnie przez Supraśl rozkładem i trasą, Miasto Białystok oszacowało na 2,5 mln zł rocznie.

 

 

Rada Seniorów Gminy Supraśl

Przewodniczący Krzysztof Wolfram

,,Seniorzy w akcji" pod takim hasłem spotkaliśmy się 12.09.2019r w Domu przy Puszczy.

W programie spotkania wernisaż wystawy fotografii ,,Supraśl moje miasto", batikowych lampionów oraz prac wychowanków z Domu Dziecka. W organizacji działań wsparła nas ,,Fundacja X"

Migawki z przygotowań do wystawy.

Z dziećmi z Domu Dziecka pracowała Barbara Wolfram i Genowefa Obuchowicz. Z prac wychowanków przygotowane zostały unikatowe koperty i papiery do odręcznego pisania listów.

koperty    2

 

Obrazy i lampiony w technice batiku przygotowały:

 • Zofia Jaworowska
 • Stanisława Szypluk
 • Jadwiga Romanowska
 • Jadwiga Kochanowska
 • Bożena Chmielewska
 • Anna Rodzik
 • Genowefa Obuchowicz

IMG 20190905 110856  IMG 20190830 115642

Batikowe lampiony przyozdobiły wystawę fotografii. Swoje zdjęcia zaprezentowały następujące osoby:

 • Danuta Chwiedosiuk
 • Zofia Jaworowska
 • Barbara Kierkowska
 • Jadwiga Kochanowska
 • Zofia Kotarska
 • Jadwiga Romanowska
 • Genowefa Obuchowicz
 • Krystyna Zabłocka

Wystawie uroczysty charakter nadały zaprezentowane zdjęcia z początków XX wieku, ze zbiorów śp. Wojciecha Załęskiego.

zdjecia1  zdjecie2

 

 • Dnia 3 września 2019r o godzinie 1600 w Klubie Seniora w Supraślu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Anną Najman.

 

Serdecznie dziękujemy.


 

 • Dnia 8 sierpnia 2019 w Klubie Seniora odbyło się wspólne gotowanie sezonowej potrawy - leczo warzywne. Kucharzami byli Seniorzy z naszego Klubu, a pomocnikami były dzieci z programu Wychowawca podwórkowy. Wspólne gotowanie było bardzo przyjemne, a na koniec odbyła się degustacja pysznej potrawy.

 

 

Dnia 8 sierpnia 2019 w Klubie Seniora o godz. 11 będziemy przyrządzać sezonowe danie - leczo warzywne.

Zapraszamy wszystkich z Klubu Seniora, którzy chcieliby podzielić się swoim sprawdzonym przepisem i wspólnie ugotować tę pyszną potrawę.

 W ramach projektu „Senior na czasie”, który jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, odbędzie się spotkanie na terenie Supraśla dla osób starszych mieszkających na terenie Gminy Supraśl. Podczas spotkania zostaną przekazane informacji o możliwych zagrożeniach finansowych, a także promowanie zachowania ostrożności wśród seniorów.

TEMATYKA SPOTKAŃ Z SENIORAMI:

1. Metody działania oszustów telefonicznych

2. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

3. Dokumenty osobiste – jak o nie dbać

4. Pożyczka – bezpieczna i rozważna…

5. Transakcje finansowe – jak być uważnym w Internecie

6. Prezentacje produktów oferowanych na sprzedażach pokazowych

  Konkretny termin i miejsce spotkania nie są jeszcze ustalone, jednakże w najbliższym czasie osoby, które wypełnią formularz zgłoszenia do udziału w projekcie „Senior na czasie” zostaną poinformowane telefonicznie o terminie i miejscu spotkania. Formularze zgłoszeniowe dostępne są do uzupełnienia w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Supraślu przy ul. J. Piłsudskiego 17 w pokoju nr 3 i 11 oraz na Posterunku Policji w Supraślu przy ul. Kościelnej 2.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie!

  To już szósta wycieczka krajoznawcza zorganizowana przez kol.Edwarda Sawickiego działającego pod szyldem Rady Seniorów Gminy Supraśl oraz Koła Emerytów i Rencistów w Supraślu.  Brawo Edward!

30 lipca 2019 na szlak warmińsko-mazurski wyruszyła 37-osobowa ekspedycja seniorów z Supraśla.Celami podróży poznawczej były:

Sanktuarium NMP w św.Lipce znanego od początku XIV wieku, była polowa kwatera Hitlera tzw.Wolfschanze w Gierłoży oraz bazylika kolegiacka pw.św.Jerzego w Kętrzynie,najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.

Niestety zamek krzyżacki w Kętrzynie z powodu remontu był niedostępny. W Św.Lipce uczestnicy wysłuchali koncertu organowego granego na instrumencie zbudowanym w początkach XVIII, w trakcie muzyki podziwiano figury świętych wprawiane w ruch w czasie gry. Obiad zjedzono w słynnej restauracji "Pod Błękitnym Aniołem". Cały koszt wycieczki pokryli uczestnicy.

P.S Pogoda wśród uczestników świetna,na zewnątrz niekonieczna.Powrócono późnym wieczorem!

Tekst;Barbara i Krzysztof Wolfram Zdjęcia:Edward Sawicki