Niezwykłe wydarzenie miało miejsce dzisiaj przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Supraślu. Z okazji Dnia Babci i Dziadka policjanci z "Drogówki" oprócz życzeń wyposażyli seniorów w odblaskowe plecaczki, które w znaczny sposób zwiększą nasze bezpieczeństwo na drogach podczas spacerów lub przejażdżek rowerem. Dziękujemy!!!

Dnia 22.01.2021r uczestniczyliśmy w bardzo ważnym spotkaniu na temat pandemii, szczepień i innych spraw, ważnych dla seniorów. Nasza reprezentacja był dość liczna- sześcioosobowa. W spotkaniu wziął udział pan Marszałek Artur Kosicki, który złożył wszystkim babciom i dziadkom życzenia, podziękował Radzie Seniorów w Supraślu za inicjatywę apelu skierowanego do społeczeństwa, szczególnie do ludzi młodych, o uczestnictwo w szczepieniach. Podziękował również paniom Jolancie Wołągiewicz i Bożenie Bednarek- organizatorkom Forum oraz wszystkim uczestnikom.

 Forum będzie zapisane i udostępnione jako retransmisja.   ZAPRASZAMY na:  .https://youtu.be/

Spotkanie Rady Seniorów w dniu 11 stycznia 2021.

Wczoraj wieczorem mieliśmy pierwsze w tym roku spotkanie Rady Seniorów, oczywiście online. Rozmawialiśmy o sprawach bieżących, o pandemii i obostrzeniach, o apelu na temat szczepień, o zatrudnieniu koordynatora d/s Rady Seniorów. Rozmawialiśmy o filmie promocyjnym, który jest już właściwie ukończony i bardzo podobał się stronie zamawiającej czyli Gminie Puszcza Mariańska.

W spotkaniu uczestniczył również pan Burmistrz, za co bardzo dziękujemy! Zapraszaliśmy również panią Kierownik MOPS, Barbarę Szutko. Była okazja, żeby bezpośrednio podziękować za akcję paczek wigilijnych dla potrzebujących - paczki dostali zarówno katolicy na swoje święta, jak też prawosławni na swoje. Piękna i bardzo potrzebna akcja. Halina Chodakowska pytała jak wygląda sprawa tworzenia planu zagospodarowania Zaścianek- chodzi o tereny przy cerkwi, które miałyby być przeznaczone na cele publiczne np. świetlicę, Dom Seniora.

Pan Burmistrz potwierdził potrzebę utworzenia takiego planu, poprosił Radę Seniorów o wsparcie. Pan Krzysztof zwrócił uwagę, że na stronie urzędu wiszą nieaktualne dane. Pan Burmistrz obiecał interwencję w tej sprawie.

Genowefa Obuchowicz zaprosiła wszystkich na spotkanie online organizowane przez NFZ na temat szczepień. Warto wiedzieć więcej tym bardziej, że będzie możliwość zadawania pytań.

Krzysztof Wolfram poinformował o spotkaniu organizowanym przez Radę Seniorów przy Marszałku Arturze Kosickim i z jego udziałem. Tematyką mają być szczepienia. Wypowiadać się mają autorytety z zakresu wirusologii i geriatrii. Ma być też głosowanie w sprawie przyjęcia apelu o szczepienie zaproponowanego przez Radę Seniorów w Supraślu

Na koniec jeszcze raz złożyliśmy sobie nawzajem życzenia, chcielibyśmy aby się spełniły w roku 2021!

tekst: Bożenna Chmielewska

FILM O DZIAŁALNOŚCI RADY SENIORÓW GMINY SUPRAŚL

MIGAWKI Z PLANU

We wrześniu tego roku miała nas odwiedzić grupa seniorów z Gminy Puszcza Mariańska, powiat żyrardowski. Wszystko było przygotowane na przyjazd 30 osobowej grupy, która miała zwiedzić Supraśl, odbyć spotkanie z Radą Seniorów i poznać nasze działania. Pandemia i jej gwałtowny rozwój spowodowały odwołanie wizyty.

Niespodziewanie w początkach grudnia Rada Seniorów Gminy Supraśl otrzymała propozycję przygotowania filmu o Supraślu, Radzie Seniorów i działalności na rzecz seniorów w Gminie. Film miał być wirtualnym zapisem nieodbytej wyprawy seniorów z Puszczy Mariańskiej i materiałem przygotowującym ich przyjazd w połowie roku 2021 do Supraśla.

Film ma trwać 20-25 minut i zawierać będzie 3 łączące się ze sobą sekwencje. Pierwsza część, to prezentacja walorów Supraśla i otaczającej miasto Puszczy Knyszyńskiej. Druga, to wypowiedzi osób najbardziej zaangażowanych powstanie i działanie Rady Seniorów oraz współpracę z nią na forum regionalnym i krajowym. Trzecia to prezentacja różnych form działalności Rady Seniorów Gminy Supraśl i innych organizacji senioralnych w Gminie.

Produkcję filmu finansuje w całości Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych w Puszczy Mariańskiej.

Poniżej umieszczamy kilka zdjęć z planu filmowego. Film będzie do obejrzenia w pierwszej dekadzie stycznia 2021 roku na portalu youtube a później na stronie internetowej Rady i facebooku.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Krzysztof Wolfram a zdjęcia i montaż wykonają Piotr Ejsmont i Szczepan Skibicki.

Aktualna informacja z MOPS w sprawie pogorzelców na dzień 19.01.2021 wynika:
 Na razie pogorzelcy pomocy rzeczowej nie potrzebują. Dostali bardzo dużo ubrań, pościeli, ręczników, środków czystości, jedzenia. Mieszkają w hotelu, więc nawet nie mają gdzie tego przechowywać. Poszkodowane są w zasadzie 4 osoby: trzyosobowa rodzina z 12-letnią córką i samotny pan, około 60-letni. Ich potrzeby da się określić dopiero jak przeniosą się do mieszkań zastępczych, które przygotowuje dla nich gmina. Jeśli ktoś może i chce, to proponuję przekazać pieniądze, chyba najbezpieczniej wpłacać na konto Caritasu.
MOPS ma podpisaną umowę z Caritasem o założeniu subkonta dla pogorzelców. Wszystkie pieniądze tam zgromadzone będą wykorzystane na zakup potrzebnych im rzeczy, sprzętów, mebli, itp.
Podaję numer rachunku: 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527
 
informuje:Bożenna Chmielewska

Forum Podlaskich Rad Seniorów za nami.

Wzięło w nim udział (oczywiście online) ponad 60 osób. Rozmawialiśmy o różnorodności Rad Seniorów na Podlasiu , o opracowanym i wydanym poradniku , o standardach, o oczekiwanych zmianach w prawie a także o pandemii, szczepionkach, voucherach dla Rad. Mieliśmy też, za pośrednictwem Marii Lauryn, bieżące informacje z Ogólnopolskiego Forum Rad Seniorów. Dziękujemy Joli Wołągiewicz, Bożenie Bednarek, Dominikowi Sołowiejowi i wszystkim organizatorom i uczestnikom.